Spis

Certyfikat energetyczny
Podstawy prawne
Korzyści
Forma dokumentu
Objaśnienie terminów
Schemat tworzenia certyfikatu


CERTYFIKAT ENERGETYCZNY

Certyfikat energetyczny (inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej lub paszport energetyczny) to precyzyjna informacja o stanie energetycznym budynku. Określa jego klasę energetyczną , czyli energochłonność wyrażoną ilością energii  w kWh na 1m2 w roku.

Świadectwo energetyczne jest od 1 stycznia 2009 roku obowiązkowym dokumentem dla każdego mieszkania i budynku podlegającego kupnie, sprzedaży lub wynajmowi. Ukazuje ono rzeczywiste koszty ogrzewania, klimatyzowania i oświetlania.

Obowiązek jego posiadania wynika z wdrażania w Polsce unijnej Dyrektywy EPBD dotyczącej efektywności energetycznej budynków, która jest odpowiedzią na globalne zmiany klimatu oraz wzrost zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem węgla. Polska, jako kraj unijny, na mocy art. 226 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, ma obowiązek wdrożyć dyrektywę EPBD . W przeciwnym razie możemy spodziewać się zarzutów niedotrzymania umów ze strony UE oraz kar finansowych. Termin 1 stycznia 2009 roku jest terminem ostatecznym biorąc pod uwagę, że pierwotnie Dyrektywa ta miała zostać wprowadzona w życie już 4 stycznia 2006 roku.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wdrażaniu Dyrektywy EPBD w innych krajach UE, przeczytaj Raport „Jak jest wdrażana Dyrektywa EPBD w krajach Unii Europejskiej?” (An Risc Status Report, stan na koniec 2007 roku)



JAKIE SĄ PODSTAWY PRAWNE WPROWADZENIA ŚWIADECTW ENERGETYCZNYCH NA POLSKI RYNEK?

Podstawą prawną wprowadzania świadectw energetycznych na polski rynek jest Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane, wdrażająca Dyrektywę unijną EPBD , dotycząca efektywności energetycznej budynków.

W sprawie przeprowadzania szkoleń oraz egzaminu osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej, Minister Infrastruktury wydał Rozporządzenie z dn. 21 stycznia 2008 r. (Dz. U. 2008 Nr 17 poz. 104). Metodologia obliczania charakterystyki energetycznej, a także sposób sporządzania i wzory swiadectw określone zaś zostały w Rozporządzeniu z dn. 6 listopada 2008 r. (Dz. U. 2008 Nr 201 poz. 1240)

Od 1 stycznia 2009 r. świadectwa charakterystyki energetycznej są obowiązkowe dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającemu zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Przepisów tych nie stosuje się jedynie do budynków:

  • 1. podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • 2. używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
  • 3. przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
  • 4. niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
  • 5. przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/(m2•rok);
  • 6. mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • 7. wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

  • Okres ważności świadectwa charakterystyki energetycznej

    Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat. W przypadku przeprowadzenia robót budowlanych, w wyniku których nastąpiła zmiana charakterystyki energetycznej zachodzi konieczność sporządzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej.

    Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118 z późn. zm.) inwestor jest obowiązany pozyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i dołączyć je do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wraz z innymi wymaganymi dokumentami.

    Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy w przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku, przy czym w przypadku budynków ze wspólną instalacją ogrzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej, sporządza się wyłącznie dla budynku.

    W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega zbyciu lub wynajmowi to zgodnie z art. 63a ust. 1 i 2 odpowiednio nabywcy lub najemcy powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej, o ile jest ono wymagane przepisami ustawy.

    Budując dom, kupując czy wynajmując mieszkanie powinno nas interesować to, ile będzie kosztowała nas jego eksploatacja, a także to, czy jest energooszczędne albo wręcz energochłonne. Dzięki wprowadzonej dyrektywie EPBD, możemy te informacje wyczytać właśnie ze świadectwa charakterystyki energetycznej.



    KORZYŚCI

  • dokument wymagany prawem przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę (raport projektowanej charakterystyki energetycznej – odmiana świadectwa charakterystyki energetycznej).
  • dokument wymagany prawem w przypadku oddawania budynku do użytkowania po zakończeniu procesu budowy bądź rozbudowy.
  • dokument potrzebny podczas sprzedaży nieruchomości.
  • dokument zawierający cenne informacje nt. potencjalnych możliwych działań w celu ograniczenia kosztów użytkowania danego obiektu budowlanego poprzez ograniczenie jego energochłonności.
  • dokument stanowi rozpoznawalną informację promującą dany obiekt budowlany (budynek energooszczędny).


  • FORMA ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO

    Świadectwo energetyczne musi być wykonane w formie pisemnej i elektronicznej. Forma pisemna ma być załącznikiem do książki obiektu budowlanego, elektroniczna zaś, służyć ma spełnieniu obowiązku rejestracji dokumentów w krajowym rejestrze świadectw.


    Czy świadectwo energetyczne i certyfikat energetyczny oznacza to samo?

    Tak, są to dwie stosowane wymiennie nazwy.


    Jak ma wyglądać świadectwo energetyczne?

    (Poniżej znajdują się odnośniki do przykładowych dokumentów w formacie PDF PDF)

    budynek mieszkalny budynek lokal mieszkalny część budynku stanowiąca samodzielną całość
    BUDYNEK MIESZKALNY BUDYNEK LOKAL MIESZKALNY CZĘŚĆ BUDYNKU
    STANOWIĄCA SAMODZIELNĄ
    CAŁOŚĆ

    Świadectwo dla budynku ma wygląd czterostronicowej broszury w formacie A4. (dla lokalu mieszkalnego oraz części budynku sporządza się certyfikat trzystronicowy)

    Na pierwszej stronie znajdują się podstawowe informacje o budynku (rodzaj, adres etc.) oraz jego fotografia. Poniżej umieszczona jest grafika przedstawiająca obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Podana jest również wartość zapotrzebowania na energię końcową budynku. Na tej stronie znajdują się również dane certyfikatora oraz data wystawienia świadectwa. Na drugiej stronie umieszczone są dane cząstkowe mające wpływ na określenie zapotrzebowania na energię (charakterystyka techniczno - użytkowa budynku). Następnie opisuje się zapotrzebowanie na energię w podziale na ogrzewanie i wentylację, ciepłą wodę użytkową, klimatyzację i oświetlenie. Trzecia strona zawiera uwagi w zakresie możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową. Czwarta strona certyfikatu to objaśnienia oraz informacje dodatkowe.


    OBJAŚNIENIA TERMINÓW

    Co oznacza "część budynku stanowiąca samodzielną całość techniczno - użytkową"?

    Jest to część budynku o jednej funkcji użytkowej, dla której zastosowane rozwiązania konstrukcyjno – instalacyjne pozwalają na niezależne jej funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem oraz ustalonym sposobem użytkowania, przy zachowaniu przepisów techniczno – budowlanych.


    Co to jest wskaźnik EP?

    Jest to roczne zapotrzebowanie, na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń, o regulowanej temperaturze powietrza w budynku, lokalu mieszkalnym lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno - użytkową, wyrażone w kWh/(m2/rok).


    Co to jest wskaźnik EK?

    Jest to roczne zapotrzebowanie energii końcowej na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza w budynku albo lokalu mieszkalnym, wyrażone w kWh/(m2/rok).


    Co robić, jeśli budynek z wystawionym certyfikatem przejdzie jakieś prace zmieniające jego charakterystyki energetyczne?

    Jeśli w trakcie obowiązywania świadectwa energetycznego, budynek lub mieszkanie zostanie poddane działaniom budowlanym wpływającym na jego charakterystyki energetyczne, konieczne będzie przygotowanie nowego świadectwa potwierdzającego dokonane zmiany. Uaktualnienie to nie powinno się wiązać z dużymi kosztami.



    SCHEMAT TWORZENIA CERTYFIKATU

    SCHEMAT TWORZENIA CERTYFIKATU

     

    O Firmie | Oferta | Cennik | Certyfikat | Kontakt

    copyright © Szymon Hanus, designed by alpha studio